Rozliczanie przez PIT-12

Rozliczanie przez PIT-12 i PIT-40 w 2016 roku

Niektórzy z nas nie przepadają za wypełnianiem druków PIT. Tak już jest, że sam proces wydaje nam się zbyt skomplikowany, boimy się pomyłek lub są jeszcze inne powody, którymi tłumaczymy sobie, że „ktoś inny zrobi to za nas lepiej”. Są osoby, które korzystają w takim przypadku z pomocy doświadczonych płatników i pod ich kontrolą wypełniają swoje zeznanie. Inni odwiedzają w tym celu najbliższe biuro rachunkowe, oddając druk w ręce profesjonalisty. Są wreszcie osoby, które swoje zeznanie w postaci druku PIT-12 oraz PIT-40 mają rozliczone przez płatnika. I właśnie tym dwóm rodzajom zeznań postaramy się przyjrzeć, w kontekście rozliczenia podatkowego PIT 2015/2016.

Terminy składania PIT-12

Do bycia rozliczonym w PIT-40 2016 przez pracodawcę trzeba dopełnić ważnej formalności. Chodzi mianowicie o złożenie do dnia 10 stycznia 2016 roku oświadczenie do płatnika, w formie druku PIT-12. Dotyczy to tych wszystkich podatników, którzy rozliczali się dotychczas poprzez druk wzór PIT-37 2016. Podatnicy rozliczający się w ten sposób muszą jednak wszystkie dochodowy w ciągu roku uzyskiwać tylko u jednego płatnika. Jest to warunek konieczny do rozliczenia się w PIT-40 2016.

Co należy zawrzeć w oświadczeniu? Przede wszystkim musi tam być potwierdzone, że w ciągu całego roku podatnik otrzymywał wynagrodzenie (co należy oczywiście rozumieć jednoznacznie z uzyskiwaniem przychodu) u jednego i tego samego pracodawcy. Podatnik, który w zeszłym 2015 roku rozliczał PIT-37, przechodząc na PIT-40 w roku 2016 straci możliwość rozliczenia wszelkich ulg. Nie będzie możliwości preferencyjnego rozliczenia ulg podatkowych oraz dochodów, nie ma możliwości rozliczenia się wspólnie z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dziecko. Odpada także składanie druku przez internet lub program komputerowy PIT, obowiązek spada teraz na płatnika.

A co jeśli nie zdążymy z PIT-12 do 10 stycznia 2016? No cóż, wówczas decyzja o tym, czy płatnik rozliczy podatnika, należy do tego pierwszego. W świetle przepisów, jeśli w 2016 roku podatnik złoży swój PIT-12 po terminie, pracodawca nie jest zobowiązany do sporządzenia rocznego obliczenia podatkowego. Może je jednak także uznać, co jest równoznaczne ze sporządzeniem druku PIT-40. Po uzupełnieniu danych i podliczeniu przychodu pracodawca składa przygotowany w ten sposób PIT-40 do urzędu skarbowego, najpóźniej do ostatniego dnia lutego roku następującego po podatkowym. Formularz PIT-40 otrzymuje także pracownik, który przesyła mu pocztą lub wręcza osobiście sam płatnik.

Niedopłaty i nadpłaty w PIT-12

Bywa także, że w sporządzanym PIT-40 przez pracodawcę pojawią się niedopłaty i nadpłaty z rozliczanego, rocznego przychodu 2015. W takim przypadku płatnik będzie musiał obowiązkowo je rozliczyć, przy czym pobiera niedopłatę lub nadpłatę z podatku danego podatnika, a następnie wlicza je na poczet zaliczki na podatek. Może dokonać także zwrotu takiej kwoty, w gotówce przekazując ją płacącemu podatek.

Na nic jednak zda się rozliczenie PIT-40 2016 przez pracodawcę, jeśli podatnik w ciągu roku uzyskiwał przychody opodatkowane według stawki 19% (PIT-36L 2016), zbywał nieruchomości lub prawa majątkowe (PIT-39 2016), uzyskiwał przychód z działalności giełdowej (PIT-38 2016) lub był po prostu ryczałtowcem (PIT-28 2016). Jeśli uzyskiwał którykolwiek z tych przychodów, będzie i tak musiał rozliczyć właściwie zeznanie. Czas ma do 30 kwietnia 2016 roku, zeznanie mogą być składane także przez internet (online), w programie komputerowym PIT, przesyłane w systemie e-deklaracje 2016.