PIT-38 2016 przez Internet

PIT-38 za rok 2015 rozliczą w 2016 roku wszystkie te osoby, które w ciągu zeszłego roku uzyskały przychody z odpłatnego zbycia akcji giełdowych bądź udziałów w spółkach. Wypełnienie druku PIT-38 2016 mija się z celem, jeśli nie dysponujemy wcześniej drukiem PIT-8, który sporządza dla nas właściwe biuro maklerskie. PIT-38 możemy rozliczyć klasycznie, przesyłając je do Urzędu Skarbowego droga pocztową lub skorzystać z Programu PIT-Y 2015/2016, zawierającego zestaw aktualnych druków i załączników, w tym także PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-39 oraz PIT-28 dla przedsiębiorców będących ryczałtowcami.

Program komputerowy PIT 2015/2016

Z myślą o podatnikach rozliczających druk PIT-38 2016 powstał program komputerowy PIT-Y 2015/2016, zawierający w jednym pakiecie wszystkie niezbędne druki i załączniki, dzięki którym złożysz swoje zeznanie w Urzędzie Skarbowym w poprawny sposób. Jedyny druk, jakiego będziesz potrzebował spoza bazy to PIT-8C, którą otrzymujesz z biura maklerskiego, które aktualnie obsługuje rachunek giełdowy. Program PIT jest narzędziem idealnym dla osób ceniących sobie czas i nerwy, ponieważ tradycyjna procedura wypełniania i składania zeznania przez petenta wymaga niemałej cierpliwości i właśnie czasu, poświęconego na dojazd, stanie w kolejkach, nie mówiąc już o innych rzeczach.

Asystent PIT wbudowany w program, przeprowadzi cię przez każdy etap wypełniania zeznania, na każdym kroku podpowie ci jak policzyć daną kwotę, lub też z jakich ulg możesz skorzystać. Program PIT-Y 2015/2016 został pomyślany tak, aby  osoba, która nigdy nie wypełniała PIT, lub nie posiada żadnego doświadczenia, mogła sobie bez problemów z tym procesem poradzić. E-deklaracje przy pomocy jednego kliknięcia w panelu górnym programu są przesyłane wprost do urzędu skarbowego, który użytkownik aplikacji PIT-Y 2015/2016 wybiera z proponowanej listy. Aplikacja może być także użytkowana w trybie online (e-pity), bezpośrednio ze strony internetowej. W zależności od szybkości połączenia internetowego, program może działać wolniej lub szybciej, lecz zasady obsługi i Asystent PIT są dokładnie takie same, jak w wersji dyskowej.

PIT-38 2016 przez Internet

Druk PIT-38 przeznaczony jest dla tych z podatników, którzy w ciągu roku podatkowego uzyskali przychody z gry na giełdzie, lub odpłatnie zbyły udziały w spółkach giełdowych. Szczegółowo będą to następujące operacje, w wyniku których podatnik uzyskał przychód:
odpłatne zbycie papierów wartościowych
odpłatne zbycie pożyczonych papierów wartościowych
odpłatne zbycie pochodnych instrumentów podatkowych
odpłatne zbycie udziałów w spółkach, które mają osobowość prawną
objęcie udziałów w spółkach, które posiadają osobowość prawną

Druk PIT-38 za rok 2015 składany jest do 2 maja 2016 roku. W przypadku PIT-38 2016 nie obowiązują żadne ulgi podatkowe, dla rozliczających się małżonków PIT-38 jest wypełniany niezależnie, każdy oddzielnie. Rozliczanie się w związku z przychodami osiągniętymi wykazanymi na deklaracji PIT-38 2016 jest niemożliwe. Należy także pamiętać, że w przypadku gdy podatnik obejmuje udziały w spółce, która posiada osobowość prawną za np. gotówkę (dowolny wkład pieniężny), będzie on musiał złożyć PIT-38 dopiero w momencie, gdy sprzeda swoje udziały. Objęcie udziałów nigdy nie generuje przychodów, które należałoby rozliczać przez PIT-38, natomiast ich zbycie – już jak najbardziej tak!