PIT-36L

PIT-36L jest drukiem, którego wypełnieniem zajmą się przedsiębiorcy naprawdę dużych firm. Ten specyficzny wariant druku numer trzydzieści sześć związany jest z podatnikami, którzy podjęli decyzję o rozliczaniu podatku liniowego. Mogą nimi być także wspólnicy spółek osobowych, które płacą podatek PIT.

Terminy, zgłoszenia

Aby móc rozliczać swój podatek liniowo należy do dnia 20 stycznia 2014 roku złożyć w Urzędzie Skarbowym oświadczenie o chęci rozliczania się właśnie tą drogą. W przypadku osób rozliczających się z działów specjalnych produkcji rolnej oświadczenie składaliśmy już nieco wcześniej bo 30 listopada 2013 roku (w roku bieżącym będzie to zatem 30 listopada 2014). W oświadczeniu podatnicy wskazują, że chcą aby obłożono ich podatkiem według stawki 19%. Warto pamiętać, że stawka 19% jest stała i niezmienna w przypadku podatników rozliczających uzyskane przychody w formie liniowej, jednak nie mamy możliwości odliczenia kwoty wolnej od podatku. Warto pamiętać, że w przypadku gdy rozliczamy dochody opodatkowane liniowo z innymi źródłami przychodów, dla tych drugich będziemy musieli wypełnić inne typy formularzy.
W przypadku zdecydowania się na rozliczanie liniowe PIT-36L w trakcie roku podatkowego podatnik będzie musiał złożyć formularz CEiDG-1.

Program komputerowy PIT 2014/2015

Ręczne wypełnianie deklaracji podatkowej jest proste dla zawodowych księgowych, niektórym osobom sprawia przyjemność jednak prawdą jest, że dla większości podatników to przykry, coroczny obowiązek. Czasami mamy także mało czasu, gonią nas terminy i sami nie wiemy jak poprawnie wypełnić nasze zeznanie podatkowe.
Program komputerowy dostępny jest na naszej stronie internetowej, działa także w trybie online. Możemy zatem z niego korzystać z dowolnego miejsca na ziemi, szczególnie wygodne jest to dla osób, które rozliczają się przed ostatecznym terminem.
Program jest całkowicie bezpłatny i posiada nowoczesny, łatwy w obsłudze interfejs. Baza druków zawiera wszelkie niezbędne załączniki, w tym druki takie jak PIT/D, PIT/M czy PIT/O.

Odliczenia dla podatku liniowego

Podatnikom rozliczającym zeznanie PIT-36L przysługują odliczenia od składek na ZUS oraz składki na IKZE. Od podatku, który zostanie ostatecznie ustalony dodatkowo możemy odliczyć składki na ubezpieczenie zdrowotne oraz ulgę abolicyjną.