Jak przesyłać PIT 2016 przez Internet?

Coraz większa liczba podatników PIT rozlicza swoje zeznanie podatkowe przez Internet. W 2015 roku liczba rozliczających się osób osiągnęła ponad 4 i pół miliona przesłanych e-pitów. W tym roku Urzędy Skarbowe przewidują jeszcze większe zainteresowanie elektroniczną formą rozliczenia z fiskusem. Szacuje się, że liczba podatników, którzy rozliczając się z dochodów za rok 2015 zasiądzie przed ekranem komputera, może wynieść nawet 7 mln osób! Urzędowy system e-deklaracje jest niewątpliwie sukcesem, znacznym udogodnieniem i unowocześnieniem w stosunku do tradycyjnych, dotychczasowych papierowych rozliczeń.

Program PIT 2016 – idealne narzędzie dla podatnika

Do przesłania deklaracji przez Internet niezbędne jest oczywiście właściwe oprogramowanie, do którego pobrania i ewentualnej instalacji zachęcamy. Każda aplikacja rozliczająca druki PIT 2015/2016 czy to z dysku komputera, czy też przez Internet, współpracuje z urzędowym systemem e-deklaracje. Dzięki temu, wypełniając e-zeznanie za rok 2015 w dowolnej formie mamy pewność, że przesyłając taki druk do US całe rozliczenie zostało przeprowadzone poprawnie. Na potwierdzenie prawidłowego sfinalizowania rozliczenia podatku dochodowego otrzymamy UPO, czyli Urzędowe Potwierdzenie Odbioru. Internetowe programy Pit zawierają w bazie danych aktualne druki PIT 2015/2016 oraz wszelkie niezbędne załączniki.

Korzystanie z dedykowanych PIT programów staje się w Polsce coraz popularniejsze. Nie należy obawiać się, że taka forma rozliczenia z fiskusem jest opcją dla spóźnialskich, czy dajmy na to „mniej poważną”. Urzędy Skarbowe wręcz zabiegają o to, a by jak największa liczba podatników korzystała z programów PIT 2016 online do rozliczenia druków PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38 czy PIT-39 za rok 2015. W planach był także projekt całkowitego zlikwidowania papierowej formy rozliczania PIT na rzecz elektronicznego rozliczania przez urzędników. Na razie jednak został porzucony.

Co należy wiedzieć o rozliczaniu PIT online?

Częstym pytaniem, pojawiającym się w kontekście rozliczeń PIT 2015/2016 jest to, czy taka forma online może być ‚za jednym zamachem’ rozliczona na dwa druki, np. PIT-36 i PIT-37 dla małżonków. Oczywiście rozliczenia online są odzwierciedleniem klasycznego wypełniania, a różnica odnosi się jedynie do sposobu składania samego druku PIT oraz jego składowania. A zatem nie jest możliwe wypełnienie PIT-36 i PIT-37 przy pomocy jakiegoś jednego, specjalnego formularza online, ponieważ każde z małżonków winno rozliczyć oddzielny druk PIT-36 i PIT-37.

Wszystkie kwoty, jakie podatnik rozlicza w ramach druków PIT-11, mogą być sumowane. Oznacza to, że ostateczna kwota powinna zostać przepisana do druku PIT-37. Nie ma tutaj akurat znaczenia to, czy rozliczamy klasyczną, papierową wersję druku PIT-37 2016, czy też zmagamy się z jej wersją online, przesyłaną do bazy w systemie e-rozliczeń.

Wszystkie formy rozliczenia online są skuteczne i bezpieczne, a co najważniejsze – szybkie i wygodne. Tak jak w przypadku klasycznych rozliczeń PIT 2015/2016 w programie PIT możemy dokonywać korekty zeznań PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38 czy PIT-39. We właściwym okienku PIT Asystenta lub wersji z aktywnymi formularzami wystarczy zaznaczyć właściwe okienko. Dla internetowych arkuszy PIT dostępne są także kalkulatory podatkowe.